Zmiany w przepisach dotyczących Dofinansowania kosztów kształcenia

Z dniem 28 grudnia 2024 r. weszły w życie zmiany w przepisach dotyczących Dofinansowania kosztów kształcenia:

Najważniejsze z nich to:

  • zmiana bazowej kwoty na 10.824 zł za 36 miesięcy nauki zawodu,
  • dofinansowanie będzie wypłacane w dwóch częściach:
    • 75% gdy uczeń przystąpi do egzaminu czeladniczego
    • 25% za zdany egzamin czeladniczy
  • Kwoty dofinansowania będą aktualizowane, jeśli średnioroczny wskaźnik wyniesie co najmniej 105. Pierwsza aktualizacja polega na pomnożeniu kwot przez wskaźnik i zaokrągleniu w dół do pełnych groszy. Kolejne aktualizacje opierają się na poprzednich wartościach, znowu mnożone przez wskaźnik i zaokrąglane w dół.

Przerwa w działalności biura

od 24.07.2024 do 19.08.2024 biuro Cechu będzie nieczynne

Z powodu przeprowadzki do nowej siedziby oraz wakacji, biuro Cechu będzie nieczynne. Przepraszamy wszystkich, którzy chcieliby nas w tym czasie odwiedzić. Prosimy o wyrozumiałość i życzymy miłego lata! 🌞🏖️

Do zobaczenia po przerwie na ul. Krochmalnej 2 (wejście od ul. Ciepłej)! 😊👋

Urlop pracownika młodocianego

https://cechfryzjerow.waw.pl/wp-content/uploads/2024/06/nastolatka-i-morze-980x400.jpg

Młodociany nabywa prawo do urlopu w wymiarze 12 roboczych dni z upływem 6 miesięcy od rozpoczęcia pierwszej pracy. Po upływie roku pracy młodocianemu przysługuje prawo do urlopu w wymiarze 26 dni roboczych. Zatem młodociany pracownik, w pierwszym roku pracy nabywa prawo do dwóch urlopów w łącznym wymiarze 38 dni (12+26).

WAŻNE! Prawo do kolejnego urlopu wypoczynkowego młodociany nabywa w każdym następnym roku kalendarzowym.

Wymiar każdego następnego urlopu wypoczynkowego wynosi 26 dni roboczych, aż do roku, w którym młodociany kończy 18 lat. W roku kalendarzowym, w którym młodociany ukończy  18 lat, ma prawo do urlopu w wymiarze 20 dni roboczych, jeżeli prawo do urlopu uzyskał przed ukończeniem 18 lat.

Młodocianemu uczęszczającemu do szkoły należy udzielić urlopu w okresie ferii szkolnych. Młodocianemu, który nie nabył prawa do urlopu w wymiarze 12 lub 26 dni roboczych pracodawca może, na jego wniosek, udzielić zaliczkowo urlopu w okresie ferii.

W celu skorzystania przez młodocianego z zaliczkowego urlopu konieczny jest wniosek o jego udzielenie i zgoda pracodawcy. W razie braku stosownego wniosku i/lub zgody pracodawcy, pracownik jest zobowiązany świadczyć pracę.

Urlop bezpłatny młodocianego

Młodociany ma możliwość  skorzystania z urlopu bezpłatnego w okresie ferii. Co istotne, pracodawca jest obowiązany na wniosek pracownika młodocianego, ucznia szkoły dla pracujących, udzielić mu w okresie ferii szkolnych urlopu bezpłatnego w wymiarze nie przekraczającym łącznie z urlopem wypoczynkowym 2 miesięcy. Okres tego urlopu wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. W stosunku do pracowników młodocianych nie uczęszczających do szkoły, takiego obowiązku nie ma, ale jest możliwość.

Zaświadczenie o ukończeniu kursu nie oznacza uzyskania kwalifikacji

Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało, że nie ma w porządku prawnym „zaświadczenia na druku MEN/MEiN”. To reakcja na doniesienia, że organizatorzy niektórych kursów zawodowych „oferują” dyplomy ukończenia kursów właśnie na takich „zaświadczeniach”.

Do resortu edukacji docierają sygnały, że organizatorzy kursów oferowanych na portalach internetowych zapewniają ich uczestników, że po ich zakończeniu otrzymają oni „zaświadczenia na druku MEN/MEiN”, potwierdzające kwalifikacje zawodowe.

– Informacje te są nieprawdziwe i nie znajdują uzasadnienia w obowiązujących przepisach – podkreślił resort w komunikacie opublikowanym na swojej stronie internetowej.

MEN wyjaśniło, że w polskim porządku prawnym nie ma pojęć: „druk MEN/MEiN”, „zaświadczenie na druku MEN/ MEiN”, „certyfikat MEN/MEiN”

15-to godzinny kurs praktyczny przygotowujący do egzaminu czeladniczego

Kurs praktyczny przygotowujący do egzaminu czeladniczego

Pod patronatem Mazowieckiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości organizujemy kurs praktyczny przygotowujący do egzaminu czeladniczego.

Uczestnicy kursów w czasie 15 godzin zajęć praktycznych, zostaną zapoznani z praktyczną wiedzą z zakresu fryzjerstwa, wymaganą podczas egzaminu czeladniczego.

Wykładowcami będą fryzjerzy- wykładowcy – nauczyciele zawodu.

Zajęcia odbywać się będą w Klubie Fryzjerstwa – siedziba Cechu Fryzjerów i Rzemiosł Różnych w Warszawie, ul. Podwale 11.

Termin kursu:

25- 27 sierpnia 2020 r. (wtorek- czwartek) w godz. 10.00 – 15.00

Zaliczenie kursu będzie się odbywać na podstawie obecności – warunkiem ukończenia kursu jest obowiązkowe uczestnictwo w co najmniej               70 % wykładów. Uczestnicy kursu otrzymają certyfikaty.

Koszt kursu wynosi: 400,00 zł. brutto. Warunkiem rozpoczęcia kursu jest zgłoszenie się minimum 7 osób. Liczba miejsc ograniczona.

Wpłaty należy dokonać w terminie do dnia 15 sierpnia br.

W przypadku rezygnacji z kursu, w uzasadnionych przypadkach, kwota może być zwrócona, jednak nie później niż 7 dni przed rozpoczęciem zajęć.

Program kursu:

  1. Strzyżenie i uczesanie fryzury klasycznej
  2. Nakręcenie trwałej ondulacji
  3. Wyciskanie fal na mokro
  4. Wyciskanie pierścionków
  5. Uczesanie fryzury wieczorowej o modnej linii
  6. Strzyżenie zgodnie z nowoczesnymi trendami mody fryzjerskiej
  7. Modelowanie strzyżenia przy pomocy suszarki ręcznej i szczotek

Osoby zainteresowane prosimy o zgłaszanie się do:


Zespołu Oświaty Zawodowej i Samorządu MIRiP
01-048 Warszawa, ul. Smocza 27, pok. 113 w godz. 7.30-14.00
tel. 22 838 56 73; 22 838 32 17 w. 131
e-mail: oswiata@mirip.org.pl

Wpłaty za kurs praktyczny można dokonać w kasie Izby  lub na rachunek bankowy MIRiP: 90 12 40 10 66 11 11 00 00 00 06 18 67
z podaniem imienia i nazwiska uczestnika kursu oraz z dopiskiem: kurs fryzjerski.

Dowód wpłaty oraz ankietę uczetnika kursu (w załączeniu) można złożyć osobiście do Zespołu Oświaty MIRiP lub przesłać na adres e-mail: oswiata@mirip.org.pl

Tarcza antykryzysowa i odmrażanie gospodarki -postulaty rzemiosła (2)

24.04.2020

Związek Rzemiosła Polskiego, na podstawie zgłaszanych na bieżąco przez swoich członków problemów i pytań, przedstawia kolejne postulaty odnoszące się do praktycznej strony funkcjonowania tarczy antykryzysowej oraz kolejnych oczekiwanych jej odsłon. Zdaniem rzemieślników i ich organizacji faktyczne przeciwdziałanie negatywnym skutkom społecznogospodarczym kryzysu spowodowanego pandemią wymaga stałego monitoringu proponowanych i wdrażanych rozwiązań oraz pilnego reagowania decydentów na problemy zidentyfikowane przez odbiorców wsparcia, zarówno w obszarze legislacyjnym, informacyjnym i interpretacyjnym.

Salony fryzjerskie i gabinety kosmetyczne;

Już dziś przygotowują się do otwarcia, wiedzą, że ich praca będzie wymagała stosowania odpowiedniej organizacji pracy i świadczenia usług, wzmocnionej dezynfekcji miejsc wykonywania usługi oraz zabezpieczenia osobistego; a przy tym oczekują konkretnych prostych wytycznych, które pozwolą czuć się w miarę bezpiecznie i w relacjach z klientami i ze służbami sanitarnymi.

Read More