Przerwa w działalności biura
Z powodu przeprowadzki do nowej siedziby oraz wakacji, biuro Cechu będzie nieczynne. Przepraszamy wszystkich, którzy chcieliby nas w tym czasie odwiedzić. Prosimy o wyrozumiałość i życzymy miłego lata!
Do zobaczenia po przerwie na ul. Krochmalnej 2 (wejście od ul. Ciepłej)!
Zamykamy salę szkoleniowo-klubową
Z wielkim żalem informujemy, że po ponad dwudziestu trzech latach pełnych inspirujących spotkań i niezapomnianych chwil oraz emocji związanych ze zdawanymi egzaminami czeladniczymi, nasza sala szkoleniowo-klubowa przy ul. Podwale 11 w Warszawie będzie musiała zamknąć swoje drzwi z dniem 30.06.2024 r.
Urlop pracownika młodocianego
Młodociany nabywa prawo do urlopu w wymiarze 12 roboczych dni z upływem 6 miesięcy od rozpoczęcia pierwszej pracy. Po upływie roku pracy młodocianemu przysługuje prawo do urlopu w wymiarze 26 dni roboczych. Zatem młodociany pracownik, w pierwszym roku pracy nabywa prawo do dwóch urlopów w łącznym wymiarze 38 dni (12+26).
Wymiar każdego następnego urlopu wypoczynkowego wynosi 26 dni roboczych, aż do roku, w którym młodociany kończy 18 lat. W roku kalendarzowym, w którym młodociany ukończy 18 lat, ma prawo do urlopu w wymiarze 20 dni roboczych, jeżeli prawo do urlopu uzyskał przed ukończeniem 18 lat.
Młodocianemu uczęszczającemu do szkoły należy udzielić urlopu w okresie ferii szkolnych. Młodocianemu, który nie nabył prawa do urlopu w wymiarze 12 lub 26 dni roboczych pracodawca może, na jego wniosek, udzielić zaliczkowo urlopu w okresie ferii.
W celu skorzystania przez młodocianego z zaliczkowego urlopu konieczny jest wniosek o jego udzielenie i zgoda pracodawcy. W razie braku stosownego wniosku i/lub zgody pracodawcy, pracownik jest zobowiązany świadczyć pracę.
Urlop bezpłatny młodocianego
Młodociany ma możliwość skorzystania z urlopu bezpłatnego w okresie ferii. Co istotne, pracodawca jest obowiązany na wniosek pracownika młodocianego, ucznia szkoły dla pracujących, udzielić mu w okresie ferii szkolnych urlopu bezpłatnego w wymiarze nie przekraczającym łącznie z urlopem wypoczynkowym 2 miesięcy. Okres tego urlopu wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. W stosunku do pracowników młodocianych nie uczęszczających do szkoły, takiego obowiązku nie ma, ale jest możliwość.
Kurs praktyczny przygotowujący do egzaminu czeladniczego
Pod patronatem Mazowieckiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości organizujemy kurs praktyczny przygotowujący do egzaminu czeladniczego.
Uczestnicy kursów w czasie 15 godzin zajęć praktycznych, zostaną zapoznani z praktyczną wiedzą z zakresu fryzjerstwa, wymaganą podczas egzaminu czeladniczego.
Wykładowcami będą fryzjerzy- wykładowcy – nauczyciele zawodu.
Zajęcia odbywać się będą w Klubie Fryzjerstwa – siedziba Cechu Fryzjerów i Rzemiosł Różnych w Warszawie, ul. Podwale 11.
Termin kursu:
25- 27 sierpnia 2020 r. (wtorek- czwartek) w godz. 10.00 – 15.00
Zaliczenie kursu będzie się odbywać na podstawie obecności – warunkiem ukończenia kursu jest obowiązkowe uczestnictwo w co najmniej 70 % wykładów. Uczestnicy kursu otrzymają certyfikaty.
Koszt kursu wynosi: 400,00 zł. brutto. Warunkiem rozpoczęcia kursu jest zgłoszenie się minimum 7 osób. Liczba miejsc ograniczona.
Wpłaty należy dokonać w terminie do dnia 15 sierpnia br.
W przypadku rezygnacji z kursu, w uzasadnionych przypadkach, kwota może być zwrócona, jednak nie później niż 7 dni przed rozpoczęciem zajęć.
Program kursu:
- Strzyżenie i uczesanie fryzury klasycznej
- Nakręcenie trwałej ondulacji
- Wyciskanie fal na mokro
- Wyciskanie pierścionków
- Uczesanie fryzury wieczorowej o modnej linii
- Strzyżenie zgodnie z nowoczesnymi trendami mody fryzjerskiej
- Modelowanie strzyżenia przy pomocy suszarki ręcznej i szczotek
Osoby zainteresowane prosimy o zgłaszanie się do:
Zespołu Oświaty Zawodowej i Samorządu MIRiP
01-048 Warszawa, ul. Smocza 27, pok. 113 w godz. 7.30-14.00
tel. 22 838 56 73; 22 838 32 17 w. 131
e-mail: oswiata@mirip.org.pl
Wpłaty za kurs praktyczny można dokonać w kasie Izby lub na rachunek bankowy MIRiP: 90 12 40 10 66 11 11 00 00 00 06 18 67
z podaniem imienia i nazwiska uczestnika kursu oraz z dopiskiem: kurs fryzjerski.
Dowód wpłaty oraz ankietę uczetnika kursu (w załączeniu) można złożyć osobiście do Zespołu Oświaty MIRiP lub przesłać na adres e-mail: oswiata@mirip.org.pl
Tarcza antykryzysowa i odmrażanie gospodarki -postulaty rzemiosła (2)
24.04.2020
Związek Rzemiosła Polskiego, na podstawie zgłaszanych na bieżąco przez swoich członków problemów i pytań, przedstawia kolejne postulaty odnoszące się do praktycznej strony funkcjonowania tarczy antykryzysowej oraz kolejnych oczekiwanych jej odsłon. Zdaniem rzemieślników i ich organizacji faktyczne przeciwdziałanie negatywnym skutkom społecznogospodarczym kryzysu spowodowanego pandemią wymaga stałego monitoringu proponowanych i wdrażanych rozwiązań oraz pilnego reagowania decydentów na problemy zidentyfikowane przez odbiorców wsparcia, zarówno w obszarze legislacyjnym, informacyjnym i interpretacyjnym.
Salony fryzjerskie i gabinety kosmetyczne;
Już dziś przygotowują się do otwarcia, wiedzą, że ich praca będzie wymagała stosowania odpowiedniej organizacji pracy i świadczenia usług, wzmocnionej dezynfekcji miejsc wykonywania usługi oraz zabezpieczenia osobistego; a przy tym oczekują konkretnych prostych wytycznych, które pozwolą czuć się w miarę bezpiecznie i w relacjach z klientami i ze służbami sanitarnymi.
Pracownicy młodociani wyłączeni z liczby ubezpieczonych
Związek Rzemiosła Polskiego – Zespół Oświaty Zawodowej i Problematyki Społecznej – uprzejmie informuje, że Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej w dniu 17 kwietnia 2020 r. podpisał Ustawę z 16.04.2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.
W ustawie tej znajduje się m in. art. 73, zmieniający ustawę z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID‑19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 374, 567 i 568).
Zmianą objęty jest m.in. art. 31 zo, dotyczący zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne, która uwzględnia wniosek o nie wliczaniu do limitów; „do 10 ubezpieczonych”, osób ubezpieczonych, które są młodocianymi pracownikami.
„1. Na wniosek płatnika składek zwalnia się z obowiązku opłacania nieopłaconych należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, na ubezpieczenie zdrowotne, na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Emerytur Pomostowych, należne za okres od dnia 1 marca 2020 r. do dnia 31 maja 2020 r., wykazanych w deklaracjach rozliczeniowych złożonych za ten okres.
– zgłosił do ubezpieczeń społecznych mniej niż 10 ubezpieczonych.”,
- b) po ust. 1 dodaje się ust. 1a i 1b w brzmieniu:
„1a. Na wniosek płatnika składek, zwalnia się z obowiązku opłacenia nieopłaconych należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, na ubezpieczenie zdrowotne, na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Emerytur Pomostowych, należnych za okres od dnia 1 marca 2020 r. do dnia 31 maja 2020 r., w wysokości 50% łącznej kwoty należności z tytułu składek wykazanych w deklaracji rozliczeniowej złożonej za dany miesiąc, jeżeli był zgłoszony jako płatnik składek:
1) przed dniem 1 lutego 2020 r. i na dzień 29 lutego 2020 r
2) w okresie od dnia 1 lutego 2020 r. do dnia 29 lutego 2020 r. i na dzień 31 marca 2020 r.,
3) w okresie od dnia 1 marca 2020 r. do dnia 31 marca 2020 r. i na dzień 30 kwietnia 2020 r.
– zgłosił do ubezpieczeń społecznych od 10 do 49 ubezpieczonych.
c) dodaje się ust. 6 w brzmieniu:
„6. Liczbę ubezpieczonych, o których mowa w ust. 1 i 1a, oblicza się nie uwzględniając ubezpieczonych będących pracownikami młodocianymi.”;
66) w art. 31zr dotychczasową treść oznacza się jako ust. 1 i dodaje się ust. 2 w brzmieniu:
„2. W przypadku złożenia przez płatnika składek, o którym mowa w art. 31zo ust. 1a, deklaracji rozliczeniowej korygującej lub imiennych raportów miesięcznych korygujących za miesiąc, za który nastąpiło zwolnienie z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek, Zakład Ubezpieczeń Społecznych dokonuje korekty danych wyłącznie na kontach ubezpieczonych, o których mowa w art. 40 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.”;…”
W efekcie zmian, postulowanych przez rzemiosło, do wskazanych limitów: „mniej niż 10 ubezpieczonych” oraz „od 10 do 49 ubezpieczonych” – nie wlicza się wszystkich ubezpieczonych, będących młodocianymi pracownikami, nie tylko zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego, a także jest przewidziana możliwość dokonania przez ZUS korekt.
Zgodnie z art. 118. wymieniona na wstępie ustawa wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia (w tym dotycząca art.31) – z dniem 21 kwietnia 2020 r.
Źródło: https://zrp.pl/pracownicy-mlodociani-wylaczeni-z-liczby-ubezpieczonych/